Poznanianki ćwiczą mięśnie miłości


Kategoria
8 - Chartowo, Rataje, Żegrze
Nazwa projektu
Poznanianki ćwiczą mięśnie miłości
Skrócony opis projektu
Darmowe ćwiczenia i warsztaty o mięśniach dna miednicy dla kobiet.
Opis projektu
Projekt dotyczy edukacji zdrowotnej w zakresie mięśni dna miednicy - w różnych aspektach i różnych grupach wiekowych kobiet. Przewiduje m. in. ćwiczenia mięśni dna miednicy, taniec brzucha, warsztaty o tym jak dbać o mięśnie dna miednicy, chustonoszenie, warsztaty o radzeniu sobie z bolesnym miesiączkowaniem. W trakcie warsztatów kobiety będą mogły dowiedzieć się czym są mięśnie dna miednicy, jak ważną rolę pełnią, czym może grozić ich niewydolność, oraz jak radzić sobie z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Dodatkowo chcemy zaproponować warsztaty z chustonoszenia dla młodych mam, aby pokazać im jak nosić dziecko, żeby nie nadwyrężać mięśni dna miednicy i kręgosłupa. Kolejną rzeczą jaką wyróżnia ten projekt od poprzedniej edycji są warsztaty na temat bolesnego miesiączkowania. W trakcie darmowych ćwiczeń będzie można razem z innymi kobietami poznać ćwiczenia wspomagające pracę i wydolność mięśni dna miednicy. Ćwiczenia będą podzielone na grupę kobiet w okresie okołoporodowym, kobiet do 55 roku życia, oraz kobiet po 55 roku życia. Dla każdej z grup ćwiczenia będą odbywać się dwa razy w tygodniu (os. Lecha) Po sugestiach uczestniczek poprzedniej edycji chcemy również wprowadzić taniec brzucha, który świetnie działa na mięśnie dna miednicy, z podziałem na taniec brzucha dla ciężarnych i wszystkich innych kobiet. Podobny program był realizowany w roku 2018 w ramach PBO18 i cieszył się dużym zainteresowaniem. Kobiety chętnie przychodziły na ćwiczenia, gdzie dowiadywały się jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy, jak prawidłowo oddychać oraz wykonywać inne czynności dnia codziennego tak, aby nie nadwyrężać mięśni dna miednicy a wręcz przeciwnie, wzmacniać je. Kobiety które brały udział w projekcie zaczęły inaczej patrzeć na swoje mięśnie miłości, teraz są bardziej świadome, a temat ich niewydolności czy wysiłkowego nietrzymania moczu przestał być tematem tabu. Chcemy aby świadomość wzrosła w większej grupie kobiet, tak żeby zarówno wnuczki, mamy i babcie wiedziały, że o mięśnie miłości trzeba i należy dbać przez całe życie.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Ulica, rejon ulic

Dom Kultury Orle Gniazdo os. Lecha

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji

Lokalizacja dogodna pod względem komuniacyjnym, parking
Potencjalni odbiorcy projektu
Kobiety od 18 roku życia, bez górnej granicy wieku. Nastolatki, kobiety w okresie okołoporodowym, wszystkie kobiety oraz kobiety dojrzałe.
Uzasadnienie dla realizacji projektu
Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na problem niewydolności mięśni dna miednicy u kobiet w rożnym wieku. Niewydolność tych mięśni jest m.in. przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu, które według badań dotyczy 17-46% kobiet, a według niektórych źródeł nawet 60% populacji. Prawdopodobnie odsetek ten rzeczywiście może być bliższy drugiej wartości, gdyż wiele kobiet uważa takie objawy za wstydliwe i niechętnie są zgłaszane podczas ogólnych badań lekarskich. Z kolei starsze kobiety traktują chorobę jako normalny objaw starzenia się. Tymczasem dane statystyczne wskazują, że 37% chorych stanowią kobiety w wieku rozrodczym, a pozostałe 63% to pacjentki po menopauzie. (Atlas rehabilitacji ruchowej, Poznań 2009) Darmowymi zajęciami chcemy zachęcić kobiety do ćwiczeń mięśni dna miednicy, pełniących funkcję zarówno profilaktyczną, jak i rehabilitacyjną niewydolnych mięśni. Chcemy, żeby kobiety zaczęły mówić o dnie miednicy, żeby problem wysiłkowego nietrzymania moczu nie był tematem tabu. Chcemy aby jak najwięcej kobiety dbało o swoje mięśnie miłości.
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu Koszt [w zł]
Wynagrodzenie dla prowadzących zajęcia ( warsztaty i ćwiczenia) 43 400
Zakup niezbędnych do przeprowadzenia zajęć materiałów i sprzętu 800
Wynajęcie sali na ćwiczenia i warsztaty 29 512
Wynagrodzenie osób obsługujących zadanie, koszty biurowe i administracyjne 9 500
Promocja przedsięwzięcia (kampania promocyjna, druk materiałów promocyjnych) 3 200
SUMA: 86 412
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE
Dodatkowe załączniki
zdjecie z edycji PBO18 DSCN1614.JPG
zdjecie z edycji PBO18 DSCN1628.JPG
zdjecie z edycji PBO18 IMG_20180921_180142.jpg
zgoda DK Orle Gniazdo 61875979_602109110282706_8932097959114309632_n (1).jpg
Kontakt do wnioskodawcy
Imię i nazwisko Agnieszka Sobkowiak
Adres email sikorska.fizjo@gmail.com
Ocena projektu
Projekt został wstępnie zaakceptowany przez Gabinet Prezydenta.

Opiniowanie projektu przez:

 • wydział/jednostka wiodący/a : Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych

 1. Możesz wyrazić poparcie dla propozycji lub ją odrzucić.

 2. Możesz dodać ją też do listy obserwowanych.

 3. Zobacz informacje na temat propozycji...

 4. ...dodaj tagi dla tej propozycji...

 5. ...lub podziel się propozycją z innymi za pośrednictwem Facebooka, Google+ lub Twittera.

 6. Nie tylko możesz oceniać komentarze...

 7. ...ale też przejrzeć odpowiedzi na nie...

 8. ...odpowiedzieć na komentarz...

 9. ...i napisać nowy komentarz.

 10. Lub pracować nad propozycją i wprowadzać alternatywne wersje.