Bezpieczne Winogrady – miejski monitoring wizyjny


Kategoria
1 - Nowe Winogrady Północ, Nowe Winogrady Południe, Nowe Winogrady Wschód, Stare Winogrady
Nazwa projektu
Bezpieczne Winogrady – miejski monitoring wizyjny
Skrócony opis projektu
Przedmiotem projektu jest instalacja sześciu kamer monitoringu wizyjnego w pobliżu wejść do Parku Cytadela.
Opis projektu
Projekt zakłada instalację sześciu kamer monitoringu wizyjnego w pobliżu wejść na teren Parku Cytadela, wzdłuż ulicy Winogrady i Armii Poznań, które zostaną podłączone do sieci monitoringu miejskiego.

Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Winograd, jak i osób odwiedzających Park Cytadela oraz jego okolice. Realizacja projektu pozwoli ograniczyć przestępczość, w tym rozboje, do których dochodzi w sąsiedztwie Parku Cytadela, a także poprawi wykrywalność sprawców przestępstw. Zamontowanie kamer monitoringu sprawi, że osoby przemieszczające się w okolicach Cytadeli, spacerujący i biegacze, będą mogli poczuć się bezpieczniej również po zmroku, kiedy ulice są puste.

Przy ulicy Winogrady zlokalizowane są obecnie tylko dwie kamery monitoringu, które znajdują się przy skrzyżowaniu z ulicą Armii Poznań oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Murawa.

Proponowana lokalizacja kamer wizyjnych to przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną przy skrzyżowaniach ulic Winogrady/Szelągowska, Winogrady/Za Cytadelą (na wysokości ulicy Kmiecej), Winogrady/Pszczelna (na wysokości sklepu „Żabka”), Winogrady/Żniwna, Armii Poznań/Szelągowska (niedaleko dworca PKP Poznań Garbary) oraz przy wejściu na Cytadelę znajdującym się na wysokości skrzyżowania ulicy Armii Poznań i alei Niepodległości.

W ramach projektu niezbędny będzie zakup sześciu kamer obrotowych i macierzy dyskowej służącej do archiwizowania obrazu. Na koszty projektu będzie składała się też cena ułożenia 1,5 km trasy kablowej wzdłuż ulicy Armii Poznań. Układanie trasy kablowej przy ulicy Winogrady nie będzie potrzebne, gdyż w każdym sterowniku sygnalizacji świetlnej na tej ulicy znajduje się już kabel światłowodowy.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Ulica, rejon ulic

Ulica Winogrady i ulica Armii Poznań.

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji

Skrzyżowania ulic Winogrady/Szelągowska, Winogrady/Za Cytadelą (na wysokości ulicy Kmiecej), Winogrady/Pszczelna (na wysokości sklepu „Żabka”), Winogrady/Żniwna, Armii Poznań/Szelągowska (niedaleko dworca PKP Poznań Garbary) oraz ulicy Armii Poznań i alei Niepodległości.
Potencjalni odbiorcy projektu
Potencjalnymi odbiorcami projektu są mieszkańcy osiedla Stare Winogrady oraz inne osoby przemieszczające się ulicami Winogrady, Armii Poznań oraz Szelągowską, w tym odwiedzające Park Cytadela.
Uzasadnienie dla realizacji projektu
Budowa systemu monitoringu wizyjnego wzdłuż ulic Winogrady i Armii Poznań zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców Starych Winograd oraz osób odwiedzających Park Cytadela. Realizacja projektu pozwoli ograniczyć przestępczość, w tym rozboje, do których dochodzi w sąsiedztwie Parku Cytadela, jak i poprawi wykrywalność sprawców przestępstw. Zamontowanie kamer monitoringu sprawi, że osoby przemieszczające się w okolicach Cytadeli, spacerujący i biegacze, będą mogli poczuć się bezpieczniej również po zmroku, kiedy ulice są puste.
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu Koszt [w zł]
6 x kamera obrotowa (w cenę są wliczone: cena zakupu urządzenia i licencji, montażu oraz uruchomienia transmisji) 180 000
Macierz dyskowa (jedna macierz dyskowa umożliwia archiwizowanie obrazu dla ok. 10 kamer) 70 000
1,5 km trasy kanalizacji kablowej z kablami 210 000
SUMA: 460 000
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji)
SUMA: 30 000
Dodatkowe załączniki
Nie dodano załączników.
Kontakt do wnioskodawcy
Imię i nazwisko Alicja Arndt
Adres email alizzone@yahoo.com
Ocena projektu
Projekt został wstępnie zaakceptowany przez Gabinet Prezydenta.
Wydział Gospodarki Nieruchomościami wstępnie rekomenduje projekt do kolejnego etapu.
Uzasadnienie: Wskazana lokalizacja dotyczy nieruchomości, które znajdują się w zasobie nieruchomości Miasta Poznania. Właściwym do zaopiniowania jest WZKiB.
1. Czy wnioskodawca określił dokładną lokalizację projektu: tak
Proszę ocenić czy określono konkretną lokalizację, a nie np. teren osiedla czy teren całego miasta.
2. Czy własność gruntu umożliwia realizację projektu – tzn. czy grunt znajduje się w zasobie Miasta Poznania lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta): tak
3. Czy prowadzone są postępowania w stosunku do gruntów miejskich, które uniemożliwiałyby realizację zadania: nie dotyczy
4. Czy nieruchomość zagrożona jest utratą własności: nie dotyczy
Zespół obradował w składzie: Maciej Wojtkowiak, 18.06.2019 r.

Opiniowanie projektu przez:

 • zarządca terenu : Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa

 1. Możesz wyrazić poparcie dla propozycji lub ją odrzucić.

 2. Możesz dodać ją też do listy obserwowanych.

 3. Zobacz informacje na temat propozycji...

 4. ...dodaj tagi dla tej propozycji...

 5. ...lub podziel się propozycją z innymi za pośrednictwem Facebooka, Google+ lub Twittera.

 6. Nie tylko możesz oceniać komentarze...

 7. ...ale też przejrzeć odpowiedzi na nie...

 8. ...odpowiedzieć na komentarz...

 9. ...i napisać nowy komentarz.

 10. Lub pracować nad propozycją i wprowadzać alternatywne wersje.