PoSCh. Poznański Sklep Charytatywny


Kategoria
9 - Stare Miasto
Nazwa projektu
PoSCh. Poznański Sklep Charytatywny
Skrócony opis projektu
Otworzenie sieci sklepów, z których dochód przeznaczony byłby na wsparcie poznańskich organizacji charytatywnych.
Opis projektu
Sklepy charytatywne (charity shops) są nieodłącznym elementem krajobrazu Wielkiej Brytanii. Umieszczone przy głównych ulicach miast i miasteczek służą z jednej strony jako forma wsparcia działalności określonej organizacji charytatywnej, a z drugiej jako lokalny punkt recyklingowy. Ich asortyment jest niezwykle bogaty - od ubrań, po książki, meble i sprzęt AGD czyli wszystko to, co z jakichś powodów przestało być potrzebne i szuka nowego właściciela. Inspirując się tą ideą proponuję otwarcie Poznańskich Sklepów Charytatywnych w każdej dzielnicy miasta, a dochód z ich działalności przeznaczyć na wsparcie lokalnych organizacji charytatywnych. Otwarcie pierwszego sklepu proponuję w centrum Poznania, czyli w rejonie Starego Miasta. Dodatkowo w sklepie prowadzone będą warsztaty i wykłady edukacyjne dotyczące recyklingu, życia według zasady zero waste oraz ekologicznego trybu życia. Zależało mi bowiem na tym, aby nie był to kolejny sklep z odzieżą używaną, ale miejsce społeczno-edukacyjne oparte na idei dawania, dzielenia się i przekazywania wiedzy.

Celem sklepów – oprócz recyklingu i edukacji – jest generowanie dochodów, które przeznaczone będą na wsparcie poznańskich organizacji charytatywnych. Oddawane za darmo przedmioty sprzedawane będą za niewielką opłatą, przynosząc w ten sposób dochód, który – po uregulowaniu kosztów prowadzenia sklepu – rozdzielany będzie losowo wśród najbardziej potrzebujących organizacji.

Do zarządzania sklepami wybrany zostanie w trybie otwartego konkursu manager/managerka, a sprzedażą zajmą się wolontariusze, natomiast do prowadzenia warsztatów edukacyjnych i wykładów zatrudniane będą dodatkowe osoby.

Celem projektu jest otwarcie PoSCh w każdej dzielnicy miasta i chociaż jako pierwszą wskazałam Stare Miasto, to data otwarcia sklepu uzależniona będzie od ilości wolnych lokali, jakimi dysponować będzie Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Ulica, rejon ulic

Teren Miasta

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji

Teren Miasta
Potencjalni odbiorcy projektu
Każdy mieszkaniec miasta jak również turyści w każdym wieku bez względu na płeć, wiek i narodowość.
Uzasadnienie dla realizacji projektu
Poznański Sklep Charytatywny (PoSCh) to projekt nie tylko recyklingowy, ale również edukacyjny i społeczny. Jego celem jest promowanie idei ponownego wykorzystywania przedmiotów codziennego użytku, wspieranie postaw charytatywnych oraz działań edukacyjnych mających na celu popularyzację ekologicznego trybu życia. Podczas warsztatów i wykładów w sklepach omawiane będą między innymi sposoby na zmniejszenie ilości zużywanego plastiku oraz zarządzanie zakupioną żywnością tak, aby ilość wyrzucanego jedzenia zredukować do minimum. Otwarcie PoSCh sprawi, że mieszkańcy Starego Miasta i w ogóle całego Poznania będą mieli dostęp nie tylko do lokalnego punktu recyklingowego i miejsca, w którym można zrobić tanie zakupy, ale również do źródła praktycznych informacji przekazywanych podczas różnego rodzaju warsztatów i wykładów.
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu Koszt [w zł]
Wynajem lokalu


60 000
Renowacja i adaptacja lokalu oraz zakup wyposażenia sklepów 50 000
Założenie portalu internetowego PoSCh

10 000
Zatrudnienie managera sklepu


42 000
Zatrudnienie wykładowców do prowadzenia warsztatów 24 000
SUMA: 186 000
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji)
SUMA: 42 000
Dodatkowe załączniki
Nie dodano załączników.
Kontakt do wnioskodawcy
Imię i nazwisko Ania England
Adres email ania.england@gmail.com
Ocena projektu
Projekt został wstępnie zaakceptowany przez Gabinet Prezydenta.
Projekt w trakcie opiniowania przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami

Opiniowanie projektu przez:

 • zarządca terenu : Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych

 1. Możesz wyrazić poparcie dla propozycji lub ją odrzucić.

 2. Możesz dodać ją też do listy obserwowanych.

 3. Zobacz informacje na temat propozycji...

 4. ...dodaj tagi dla tej propozycji...

 5. ...lub podziel się propozycją z innymi za pośrednictwem Facebooka, Google+ lub Twittera.

 6. Nie tylko możesz oceniać komentarze...

 7. ...ale też przejrzeć odpowiedzi na nie...

 8. ...odpowiedzieć na komentarz...

 9. ...i napisać nowy komentarz.

 10. Lub pracować nad propozycją i wprowadzać alternatywne wersje.